Ekonomi

Çin, HK bankası ve sigortacısının LGFV borç riskini araştırıyor

Çin Ulusal Finansal Düzenleme İdaresi (NFRA), finans sektöründeki kredi risklerini azaltmak amacıyla Çinli banka ve sigortacıların Hong Kong şubelerinin yerel yönetim borçlarına maruz kalma durumlarını inceliyor. NFRA bu kuruluşlara, yerel yönetim finansman araçları (LGFVs) tarafından ihraç edilen dolar cinsinden borç varlıklarını açıklamaları talimatını verdi.

Çin yerel yönetimleri tarafından altyapı projelerini desteklemek amacıyla kurulan LGFV’ler, kara finansmanı sağlamadaki zorluklar nedeniyle giderek daha fazla denizaşırı finansman kanallarına yönelmektedir. Bu finansman araçları, yakın zamana kadar bir yıldan uzun vadeli dış borçlanma için düzenleyici onayı atlamalarına izin veren bir terim olan 364 günlük offshore tahvil ihraç ediyor.

Geçen yıl 364 günlük tahvil ihraçlarında yaşanan artış, LGFV’lerin daha uzun vadeli offshore borçlanmalar için yasal onay gerekliliğinden kaçınma stratejisi gibi görünüyor. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) Ocak 2023’te bir yıldan kısa vadeli offshore borç finansmanının onay gerektirmediğini belirtti. Sonuç olarak, TianFeng Securities verilerine göre, 2023 yılında 364 gün vadeli 27 offshore LGFV tahvili ihraç edildi.

Ancak, bu tür ihraçlardaki artışın ardından, NDRC de dahil olmak üzere düzenleyiciler bu boşluğu kapatmak için müdahale ederek LGFV’lere 364 gün vadeli offshore tahvil ihraçlarını durdurmaları talimatını verdi.

NFRA’nın incelemesi, Çin’in ekonomik ve finansal istikrarı için önemli bir tehdit oluşturan yaklaşık 9 trilyon dolarlık yerel yönetim borcuna ilişkin endişelerin ortasında geldi. Ekonomistler, derinleşen emlak krizi ve yıllarca süren aşırı altyapı yatırımlarıyla ilişkili risklerin altını çizdi.

Bu endişelere yanıt olarak Pekin, yerel yönetim borç risklerini azaltmak için, Ocak ayında bildirildiği üzere, bazı borçlu belediyelere devlet tarafından finanse edilen belirli altyapı projelerini erteleme veya durdurma talimatı da dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu