Haber

İstanbul’da SGK binalarında EYT yoğunluğu

Emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından İstanbul’da bazı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binalarının önünde kalabalık oluştu.

EYT ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından vatandaşlar geçtiğimiz günlerde SGK binalarına akın etmeye başladı. sabahın erken saatlerinden itibaren ilçelerde

EYT yönetmeliğinden yararlanarak emeklilik hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar, Ataşehir, Ümraniye, Pendik, Şişli, Esenyurt ve Fatih Unkapanı’ndaki SGK binalarında yoğunluk oluşturdu.

Emeklilik işlemlerini tamamlamak ve ’emekli olabilir’ belgelerini almak için kuyruğa giren vatandaşlar, bina önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı ilçe SGK binalarının önündeki kuyruk çevre sokaklara da uzandı.

“Hiç beklemiyordum, 47 yaşında emekli oluyorum”

Fatih’te Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gelen Zeynel Kır, emeklilik işlemlerini tamamladığını belirterek, “Şuan sigortadan evraklarımızı aldık iş yerine vereceğiz. Ayın 14’ünde işten çıkarılıyoruz. ay. Allah herkese güzel mutluluklar nasip etsin. Hiç beklemiyordum, 47 yaşında emekli oluyorum.” dedi.

Esenyurt SGK binası önünde bekleyen Yasin Türkyılmaz, emekli olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Emeklimden bir miktar depremzedelere yardım edeceğim.

Ümraniye SGK binası önünde sıraya giren Önder Birkan, uzun süredir bu yasayı beklediğini ve emeklilik hakkı için başvuruda bulunacağını belirterek, “Şu anda çalıştığım için ben Buradan ’emekli olabilir’ yazısını alması gerekiyor. Bunu işyerime bildirdikten sonra gerisini e-devlet üzerinden hallederiz inşallah.” dedi.

Şişli SGK binası önünde bekleyen 48 yaşındaki Orhan Polat, yoğunluk nedeniyle e-Devlet’e giremediğini, 09.10’dan beri sırada olduğunu ve beklemeye devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu