Ekonomi

KTO Başkanı Gülsoy, Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Gülsoy yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK verilerine göre Kayseri’nin ocak ayında ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,25 artarak 280 milyon 601 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “2023 Ocak ayında lider ihracat pazarımız Almanya, Irak, İtalya, ABD, İngiltere, İsrail, Fransa, Romanya, Polonya, Suudi Arabistan.

Kayseri’nin başarı performansının üzerine her yıl yeni rekorlar ekleyerek yoluna devam ettiğini belirten Gülsoy, şunları kaydetti:

“Bu performansın sürdürülebilir olması için üretim maliyetlerimizi düşürmemiz ve buna bağlı olarak enflasyona göre yüksek olan üretici fiyat endeksini düşürmemiz gerekiyor. Geçen yıl birçok sorunu üstlenmek zorunda kaldık. Yaşanan sorunların sektöre yansıması. 2022 yılında ihracatımızı yüzde 8,5 artışla 3 milyar 918 milyon dolara çıkardık. Cumhuriyetimizin 100. yılında hedefimiz daha da büyük. Hedeflerimize ulaşmak için ihracattaki sorunların analizine ağırlık vermeliyiz.”

ortahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu