Haber

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili 14 sanıklı davada karar açıklandı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki izinsiz gösteriye katılan Rektör Prof. uyarılara ve güç kullanımına rağmen hukuka aykırı toplantı veya gösterilerle dağıtılması” kararlaştırıldı.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bazı sanıklar ve müştekilerin avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet savcısına bir önceki celsede vermiş olduğu esaslı mütalaaya karşı savunmaları soruldu.

Mütalaaya karşı savunma yapmayacaklarını belirten sanık avukatları, yargılamada bazı usulsüzlükler olduğunu öne sürerek bu konuda açıklama yapacaklarını söyledi.

Hakimin sadece savunma alacağını açıklaması ve avukatların cevap vermemesi üzerine sanık avukatlarının mütalaaya karşı açıklama hakkından feragat etmiş sayılmasına karar verildi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, 14 sanığın “görevi yapmamaya direnme” ve “uyarı ve zor kullanmaya rağmen hukuka aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmamaya direnme” suçlarından 1’er yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca sanık Ersin Berke Gök’ü “kamu malına zarar verme” suçundan 1 yıl 6 ay, sanık Eftelya Koyuncu’ya da “kamu görevlisini görevinden dolayı aşağılama” suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 4 Ekim 2020’deki izinsiz gösteri sırasında Küme Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin resmi aracın yolunu kapatması üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. ve bir kişi arabanın üstüne çıktı.

Güvenlik görevlileri ve çatışmada bulunan grubun uyarılara rağmen dağılmadıklarının belirtildiği iddianamede, 14 sanık hakkında “özgürlükten yoksun bırakma”, “uyarılara rağmen toplantı ve yürüyüşlere katılarak dağılmama” suçları istendi. “, “Ulaşım araçlarını kaçırmak veya alıkoymak” ve “Görevini yapmamak için direnmek” 5 yıl 3 yıl. aydan 25 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu