Haber

Karadeniz enerji hattı anlaşması imzalandı

Azerbaycan’da üretilecek yenilenebilir elektrik enerjisini Karadeniz üzerinden Avrupa’ya taşıyacak projenin imzası Romanya’nın başkenti Bükreş’te atıldı. Avrupa Birliği (AB) ile Azerbaycan arasında yenilenebilir enerji ithalatına ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandı. Karadeniz’den geçecek 1.100 kilometrelik hat üzerinden Avrupa’ya 1.000 megavatlık elektrik ulaştıracak projenin imzaları Romanya’nın başkenti Bükreş’te atıldı. İmza törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen’in yanı sıra Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

Törende AB’nin Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak amacıyla hayata geçirilen proje hakkında açıklamalarda bulunan Von der Leyen, “Yenilenebilir enerjileri artan oranda enerji şebekemize entegre edebilmek için daha güçlü elektrik şebekelerine ihtiyacımız var. Bu açıdan Romanya, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki Karadeniz enerji hattı çok önemli” diye konuştu. Lider, bu hattın Romanya üzerinden Macaristan’a yenilenebilir enerji taşıyarak Avrupa’nın arz güvenliğini güçlendireceğini söyledi.

Ursula von der Leyen, projede yer alan Gürcistan’ın da elektrik dağıtım merkezi rolü oynayabileceğini ve bu sayede AB iç pazarına entegre olabileceğini sözlerine ekledi.

Reuters,dpa/ ET,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu