Haber

F-16’ları Türkiye’ye satacaklar mı? ABD’den yeni açıklama! Senato yeşil ışık yaktı

En son F-16 haberleri:Merakla beklenen F-16’nın Türkiye’ye satışına ilişkin ABD Senatosu’ndan çarpıcı bir açıklama geldi.

Senato F-16 SATIŞINI DESTEKLEDİ

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, Türkiye’ye yapılacak 20 milyar dolarlık F-16 satışını desteklediğini açıkladı.

Cardin, daha önce F-16’ların Türkiye’ye satışının İsveç’in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanması şartına bağlı olduğunu belirttiğini hatırlatarak, bu şartın artık gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

RESMİ BİLDİRİM GELDİĞİNDE SATIŞI ONAYLAYACAĞINI SÖYLEDİ

Cardin, F-16 satışına ilişkin Biden yönetiminden resmi tebligat aldığında bu satışı onaylayacağını belirterek, söz konusu süreçte yönetimle birçok görüşme yaptıklarını belirtti.

BİDEN MEKTUP GÖNDERDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı imzalamasının ardından gözler ABD’ye çevrildi.

Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, F-16’ların Türkiye’ye satışına onay verilmesi için Kongre’ye mektup gönderdi.

Senato F-16 SATIŞINI DESTEKLEDİ

Türkiye karşıtlığıyla bilinen ve rüşvet suçlamasıyla istifaya zorlanan Komite’nin eski başkanı Bob Menendez, daha önce F-16’ların Türkiye’ye satışına karşı olduğunu belirtmişti.

KAYNAK: HABER7

ercis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu